Baleseti kártérítés

Egy baleset kapcsán jellemzően az anyagi károk helyre állítása, az abból felmerült kisebb-nagyobb összegek miatt fáj a baleset elszenvedőinek feje.

Kevesen tudják, hogy abban az esetben, ha személyi sérülés következett be, annak elszenvedője, akár mint gyalogos / motoros / kerékpáros / gépkocsi utasa vagy vezetője, kártérítési igénnyel élhetnek a balesetet okozóval szemben. A járművekre megkötött kötelező felelősség biztosítás az ilyen károkat is fedezi, ennek értelmében, a gyakorlatban a kártérítési igényünket nem közvetlenül a károkozótól kérhetjük, hanem az ő kötelező felelősség biztosítását szolgáltató biztosítótól.

A tömegközlekedés, a közösségi közlekedés során bekövetkező sérülések megtérítésének kötelezettsége, egyrészt a közlekedési vállalat által kötött balesetbiztosítás terhére, másrészt az utasként elszenvedetett sérülésekre az adott jármű kötelező felelősségbiztosításának terhére is történhet.

Gyakorlati kérdések

Ki a felelős a baleset bekövetkezéséért?

Ha Ön a felelős: saját magának okozott károkra kizárólag önkéntes, saját biztosítása alapján kaphat kártérítést. Az autójában keletkezett kárát a casco, a személyi sérüléssel kapcsolatos károkat az élet-és balesetbiztosítás, utasbiztosítás, ill. egyes lakásbiztosítások alapján lehet rendezni a biztosítóval.

Abban az esetben, ha autóvezetőként Ön okozta a balesetet és utasai is megsérültek, az autó kötelező biztosítása az utasok vagyoni, és személyi sérüléssel összefüggő kárigényeit Ön helyett teljeskörűen megtéríti!

Ha nem Ön a felelős: Több jogcímen is van lehetőség vagyoni és nem vagyoni kártérítési (sérelemdíj) igény előterjesztésére közlekedési baleseti kártérítés esetén. A sérülés jellege, az annak okán kialakult következmények, meghatározzák, hogy a károkozó (jelen esetben a biztosító) milyen károk megtérítésére köteles. A jogszabály lehetőséget biztosít a tényleges kár, az elmaradt haszon, a kár enyhítésével járó indokolt költségek valamint a nem vagyoni kárigény előerjesztésére. Az utóbbi, vagyis a sérelemdíj esetén a kialakult egységes bírói és biztosítói gyakorlat szerint figyelembe szükséges venni a sérülés nagyságát, a maradandó voltát, halálesetkor az elhunyt életkorát, hozzátartozói kapcsolatait.

Ahogyan a közlekedési szabálysértési és büntetőügyek legfontosabb elhatárolási szempontja a személyi sérülés mértéke, úgy a kártérítési ügyek esetében szintén ezek a sérülések határozzák meg az eljárási módot. A 8 napon túl gyógyuló könnyebb sérülések elszenvedői (mint például csonttörés) is számíthatnak kártérítésre. Azonban a maradandó fogyatékosságot, vagy súlyos egészségromlást elszenvedő sérültek egy nagyobb összegű kártérítést, vagy adott esetben havonta járó járadékot is kaphatnak. A gyakorlat szerint bizonyos esetekben pedig a balesetben elhunyt sértett hozzátartozói is részesülhetnek hasonló kártérítésben. Halálos baleset esetén ezen túlmenően a biztosító köteles megfizetni a temetéssel összefüggő költségeket is, ami a hozzátartozó elvesztésével összefüggő lelki teher mellett anyagilag is megterheli a családokat.

Legfontosabb tudnivalók

Amit nem kérünk, azt a biztosító önmagától csak nagyon ritka esetekben adja.

Az előterjesztett, benyújtott kárigényhez képest teszi meg a biztosító társaság az egyezségi ajánlatát. Egy jól előkészített igény esetén a kárrendezési eljárás viszonylag gyorsan, és hosszadalmas peres eljárás nélkül is lezárható.

Amennyiben nem születik egyezség egy hosszadalmas polgári peres eljárás során tudja a sérült igényeit érvényesíteni. Ennek elkerülésére fontos egy szakszerűen, mindenre kiterjedően összeállított, időben benyújtott kárigény bejelentése!

Magyarországon kötelező a felelősségbiztosítás megkötése, azonban előfordulhatnak olyan esetek, amikor a közlekedési balesetet okozó gépjármű üzembentartója nem rendelkezik kötelező felelősségbiztosítással, ilyenkor a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) az általa kezelt garancia alapból (Kártalanítási Számla) téríti meg a károkat. Abban az esetben, amikor a baleseti kárt ismeretlen gépkocsi okozta, a MABISZ Kártalanítási Számla csak a személyi sérüléssel összefüggő károkat téríti meg, a gépkocsi kárt azonban nem.

Szakszerű, ügyvédi segítség

Mindezek pontos ismerete elengedhetetlen egy balesetet követően a kártérítési igények érvényesítéséhez. Ha az eljárás során Önnek már a kezdetektől szakszerű segítsége van, aki olyan dolgokra, és kártérítési tételekre is gondol, amelyekkel Ön esetleg nem számol, jelentősen magasabb kártérítési összegre is számíthat, továbbá egy tapasztalt segítő a kárrendezési folyamatot is lényegesen meggyorsíthatja.

Baleseti kártérítés esetén is érdemes minél hamarabb ügyvéd meghatalmazása, aki már az eljárás legelső pillanatától hasznos tanácsokkal látja el és kiismeri magát a biztosítótársaságok sajátos világában!